Skip Content

2016 Award Winners

 

 

Guest Speaker - Stephanie Hilborne OBE

 

Best Practice Awards

Practical Nature Conservation - Small Scale

WINNER: Ali’s Pond Local Nature Reserve, Sonning – Friends of Ali’s Pond

COMMENDED: River Stour Habitat Enhancements at Great and Little Bradley - Environment Agency, Dedham Vale AONB, Stour Valley Project and private landowners

COMMENDED: Harmondsworth Barn - Turnstone Ecology with English Heritage/Historic England

Practical Nature Conservation - Large Scale

WINNER: Peatland ACTION – Scottish Natural Heritage

COMMENDED: Redhill Business Park, Stafford – Staffordshire County Council

COMMENDED: Park End Moss Wetland Creation Project - National Trust with Morecambe Bay Nature Improvement Area

Innovation

WINNER: SuDS for Schools – The Wildfowl and Wetlands Trust

 

HIGHLY COMMENDED: Wallasea Island Wild Coast Project - Phase 1 - Capita, BAM Nuttall, RSPB, Crossrail and ABPMer

HIGHLY COMMENDED: Camley Street Natural Park: ecosystem services valuation of an urban oasis – Atkins Ltd

Knowledge Sharing

WINNER: The Ecosystems Knowledge Network

COMMENDED: Regeneration to Roman Snails – Atkins Ltd  

Stakeholder Engagement

WINNER: Management Planning and Implementation of Communication Measures for Terrestrial Natura 2000 Sites in the Maltese Islands -  Epsiolon-Adi Consortium

HIGHLY COMMENDED: Seychelles Strategic Land Use and Development Plan - Arup, Seychelles Planning Authority, Abu Dhabi Urban Planning Council

Members' Award

WINNER: Ian Bond nominated by the North East Geographic Section

 

HIGHLY COMMENDED: Lisa Kerslake nominated by the West Midlands Geographic Section

HIGHLY COMMENDED: Dr Julie Fossitt nominated by the Irish Geographic Section

HIGHLY COMMENDED: Annie Say nominated by the Scottish Geographic Section

 

Promising Professional Award

WINNER: Lorna Roberts (Land Use Consultants) 

HIGHLY COMMENDED: Sam Davis (Arcadis Consulting Ltd)

NGO Impact Award

WINNER: Scottish Environment Link for their Species Champion Initiative

 

Corporate Achievement Award

WINNER: Forest Enterprise Scotland - for its work on Forest management for capercaillie on the national forest estate in Strathspey: reconciling capercaillie conservation with timber production and recreation in Glenmore and Inshriach forests.

Undergraduate Student Project Award

WINNER: John-Paul Hogan at Nottingham Trent University - An investigation into hyporheic sampling techniques: analysis of spatial distribution and abundance of macro-invertebrate samples taken from a known population with Bou-Rouch and vacuum pumps.

 

Postgraduate Student Project Award

WINNER: Jacqueline Jobes of Oxford Brookes University - Greening the Grey: Does urban green space cater for societal wellbeing and diversity?

HIGHLY COMMENDED: Nicholas Mason of Nottingham Trent University - A validation of the latrine raft as a method for surveying water voles

In Practice Award

WINNER: Do recent developments in mapping technology and assessment demand a comprehensive new habitat classification? - Bob Edmonds, Bill Butcher, Peter Carey, Lisa Norton and Jo Treweek

 

 

HIGHLY COMMENDED: Responsible Reconnection: Facilitating sympathetic access to sensitive sites - Simon Thompson

HIGHLY COMMENDED: Meeting the Favourable Condition Status Test for European Protected Species: A Different Approach? - Penny Simpson (Freeths LLP)