Skip Content

2014 Award Winners

2014

the Internationally-renowned environmentalist Professor Chris Baines was our guest speaker and comedienne Helen Lederer hosted the event.

Award Winners and presenters:

All Award Winners and presenters

Front row l-r: Jane Davidson (CIEEM Patron), Chris Baines, David Hill, David Tyldesley, Debbie Bartlett, Octavia Neeves, Keith Kirby, Sarah Cooper, Colin Maplesdon, Caroline Chapman, Helen Lederer, David Goode (CIEEM Patron). Back row l-r: Andrew Sells (Natural England Chair), Adrian Thomas, Graham Scholey, Scott Mackenzie, Will Bond, Chris Parker, John Box (CIEEM President), Peter Matthews (Natural Resurces Wales Chair).

 

Best Practice Award for Practical Nature Conservation

Joint Winners:

Environment Agency with RSPB, Team Van Oord, Jacobs and EC Harris - Medmerry Managed Realignment (MMR) Scheme

Best Practice Award 1

l-r: Adrian Thomas (RSPB), Michael Bull (Arup), Colin Maplesden (Environment Agency)

Environment Agency and Earth Trust - River of LIfe

BP 1 joint winner

l-r: Chris Baines, Michael Bull (Arup), Graham Scholey (Environment Agency), Chris Parker (Earth Trust), Helen Lederer

 Highly Commended:

Biodiversity by Design Ltd with Lend Lease, Vogt Landscape, Applied Landscape Design, Arup, Waterwise Solutions and Tim O'Hare Associates, for and with the Olympic Delivery Authority - Stratford Athlete's Village for London 2012 Olympic and Paralympic Games

 

Best Practice Award for Innovation

Winner:

DTA Publications Limited – The Habitats Regulations Assessment Handbook

BP 2 Winners

l-r: Mike Barker (NIRAS Consulting), Rachel Hoskin (Natural England), David Tyldesley (DTA), Michael Bull (Arup), Caroline Chapman (DTA), Gill Nall (DTA), Graham Machin (Ropewalk Chambers)

Highly Commended:

Environment Agency and Earth Trust – River of Life
Stratford Athletes' Village for the London 2012 Olympic and Paralympic Games – Biodiversity by Design Ltd with Lend Lease, Vogt Landscape, Applied Landscape Design, Arup, Waterwise Solutions and Tim O'Hare Associates, for and with the Olympic Delivery Authority

 

Best Practice Award for Knowledge Sharing

Winner:

DTA Publications Limited - The Habitats Regulations Assessment Handbook

BP 3 Winners

l-r: David Tyldesley (DTA), Michael Bull (Arup), Caroline Chapman (DTA)

Highly Commended:

Atkins Ltd – Queen Elizabeth Olympic Park Wetland Creation and River Edge Enhancement

Environment Agency and Earth Trust – River of Life

 

Best Practice Award for Stakeholder Engagement

Winner:

Environment Agency with RSPB, Team Van Oord, Jacobs and EC Harris – Medmerry Managed Realignment (MMR) Scheme

BP 4 Winner

l-r: Chris Baines, Michael Bull (Arup), Adrian Thomas (RSPB), Colin Maplesden (Environment Agency), Helen Lederer

Highly Commended:

Environment Agency and Earth Trust – River of Life

Biodiversity by Design Ltd with Lend Lease, Vogt Landscape, Applied Landscape Design, Arup, Waterwise Solutions and Tim O'Hare Associates, for and with the Olympic Delivery Authority - Stratford Athletes' Village for the London 2012 Olympic and Paralympic Games

 

Tony Bradshaw Best Practice Award

Winner:

Medmerry Managed Realignment (MMR) Scheme – Environment Agency with RSPB, Team Van Oord, Jacobs and EC Harris

TB Winner

 l-r: Adrian Thomas (RSPB), John Box (CIEEM President), Colin Maplesden (Environment Agency)

 

Outstanding Professional Award

Winner:

Will Bond MCIEEM

OP Winner

l-r: Joe Aspinall (MFL), Will Bond, Martin Jackson (MFL)

Highly Commended:

Dominic Ash MCIEEM

 

Promising Professional Award

Winner:

Octavia Neeves ACIEEM

PP Award

l-r: Octavia Neeves, John Box (CIEEM President)

Highly Commended:

Richard Bull ACIEEM

Matt Collis Grad CIEEM

 

NGO Impact Award

Winner:

RSPB - Great Bells Farm Habitat Creation

NGO Winner

l-r: Sarah Cooper (RSPB), John Box (CIEEM President)

Highly Commended:

Sussex Wildlife Trust - West Weald Landscape Project

Sustain - Sustainable Fish City

 

Corporate Achievement Award

Winner:

University of Greenwich - Biodiversity Management Planning

CA Award

l-r: Michael Unsworth (University of Greenwich), Debbie Bartlett (University of Greenwich), Karen Hills (Atkins)

Highly Commended:

Longcliffe Quarries Ltd - Action for Wildlife in Derbyshire Quarries and Surrounding Landscape

Network Rail - The Thameslink Programme

 

Undergraduate Student Project Award

Winner:

Mr Scott Mackenzie Grad CIEEM – How aquatic macro-invertebrate taxa vary within upland streams, in response to three surrounding land uses within Northumberland National Park (Northumbria University)

UGrad Award

l-r: Elizabeth Seal (TEP), Scott Mackenzie, Francis Hesketh (TEP)

Highly Commended:

Miss Natalie Andersen – The homing instinct of the smooth snake (Coronella austriaca) and implications for translocations as a mitigation strategy (Plymouth University)

Mr Lewis York Grad CIEEM – Habitat Preferences and Population Dynamics of Marsh Tits (Poecile palustris) and Blue Tits (Cyanistes caeruleus) at Monks Wood National Nature Reserve (University of Northampton)

 

Postgraduate Student Project Award

Winner:

Jonathan Pearce Grad CIEEM – Biodiversity offsetting in Oxfordshire: an assessment of challenges and opportunities (Oxford Brookes University)

PG Award

 

Highly Commended:

Stephen Doso Jnr – Effects of loss of agricultural land due to large-scale gold mining on agriculture in Ghana: the case of the Western Region (University of Greenwich)

Atish Vadher Grad CIEEM – The effect of interstitial clogging by sedimentation on the use of subsurface sediments as a refuge by Gammarus pulex (Crustacea: Amphipoda) during surface water loss: an experimental approach (Loughborough University)

 

In Practice Award

Winner:

Biodiversity Offsetting – by David Hill CEnv FCIEEM (September 2013 edition)

IP Award

l-r: David Hill, Timi van Houten (Greenhouse Graphics

Highly Commended:

An Overview of Biodiversity Offsetting Within the Planning System – by David Pape MCIEEM and David Tyldesley FCIEEM (September 2013 edition)

Ecology Legal Update – by Penny Simpson (September 2013 edition)